Rozwód jednoznaczny jest z koniecznością przeorganizowania swojego życia. Znaczna część rozstających się małżonków musi podjąć wiele ważnych decyzji, które będą miały ogromny wpływ na ich życie oraz poczucie bezpieczeństwa dzieci. Jednym z najważniejszych etapów procesu rozwodowego jest sprawiedliwe podzielenie majątku między obie osoby. Często kością niezgody między małżonkami jest dom. Dzisiaj odpowiemy na ważne pytanie: kto ma prawo do domu po rozwodzie? Sprawdź nasze rady!

Podpowiadamy, kto ma prawo do domu po rozwodzie

Zastanawiasz się, kto ma prawo do domu po rozwodzie? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Stan prawny nieruchomości uzależniony jest od wielu czynników, przede wszystkim pochodzenia działki i źródeł finansowania inwestycji. Jeśli dom został wybudowany na wspólnej działce, wchodzi w skład wspólnoty majątkowej. W takiej sytuacji małżonkowie mają takie same prawa do nieruchomości. Sytuacja komplikuje się, jeśli dom stoi na działce odziedziczonej lub nabytej przed zawarciem małżeństwa przez jedną ze stron. Ponadto, dla sądu ważne jest, z jakiego źródła pochodziły środki przeznaczone na realizację inwestycji.

Konsultacja z prawnikiem

O tym, kto ma prawo do nieruchomości po rozwodzie, często decydują niuanse. Nieznajomość prawa i mechanizmów rządzących rynkiem nieruchomości utrudniają walkę o należny majątek. Aby nie stracić prawa do domu, warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem. Adwokat sprawdzi status prawny nieruchomości, opracuje najkorzystniejszą strategię działania, pomoże sporządzić dokumenty i będzie pośredniczył w kontaktach z urzędami.

Comments are closed.