Pikawa, pompka, serducho – tak często nazywamy organ, który napędza nasze ciało do życia. Niestety często za sprawą wielu czynników serce odmawia nam posłuszeństwa, aby sprawdzić co się z nim dzieje, stosuje się badanie EKG.

Badanie EKG – co to jest?

EKG to proste, nieinwazyjne badanie, które ma na celu przedstawić stan serca i jakość jego pracy. Dzięki jego prostocie można je wykonać w szpitalu, przychodni czy karetce pogotowia, a lekarz już po 5 minutach może określić stan naszego zdrowia.W badaniu EKG dzięki kilku elektrodom przypiętym w odpowiednich miejscach pobierane są impulsy, które pomagają w określeniu stanu serca. Wynik natychmiast drukuje się na papierze milimetrowym, taki wydruk nazywany jest elektrokardiografem.

EKG opisy – jak interpretować wydruk?

Dla wielu osób „góry i doliny” znajdujące się na elektrokardiografie są nieczytelne. Na szczęście lekarz jest w stanie odpowiednio je odczytać i określić stan mięśnia sercowego oraz jego pracę.W badaniu analizuje się pełen rytm pracy serca, zaczyna się on od pauzy, następnie wpłynięcie krwi do przedsionków, skurcz przedsionków i komór, a ostatnim etapem jest wypłynięcie krwi z komór. W badaniu analizuje się głównie 3 parametry: załamek P, zespół QRS oraz załamek T. Jeżeli ich czas trwania, ułożenie, wielkość oraz szerokość są na odpowiednim poziomie, lekarz uznaje, że serce pracuje prawidłowo. Niepokój powinny wzbudzić wszystkie odchyły od normy, załamki lub zespół QRS są zbyt wysokie lub niskie, za szerokie lub odwrócone. Ponadto ważne jest, aby odpowiednio zinterpretować odcinki i odstępy. Wraz z wyżej wymienionymi parametrami tworzą pełen obraz stanu i pracy serca.Specjalista powinien także wziąć pod uwagę wiek i wagę pacjenta, jego tryb pracy oraz choroby współistniejące, to z pewnością ułatwi mu rozczytanie elektrokardiografu.

EKG opisy – jakie schorzenia można wykryć w badaniu?

Sprawne oko lekarza na wydruku może zobaczyć nieprawidłowy rytm pracy serca lub jego nieodpowiednie ukrwienie. Możliwe jest także zaobserwowanie cech zawału serca. Widoczne są zaburzenia poziomu elektrolitów oraz ślady przebytego zawału. Również niektóre choroby wrodzone można zdiagnozować w trakcie badania EKG.

Interpretacja badania jest trudna, dlatego nie warto robić tego samemu.

Comments are closed.

nivorous-plants.pl iedz-sie.com.pl https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/