O ubezpieczeniach samochodu mówi się od wielu lat znacznie więcej. Ma to związek z rosnącą ilością wypadków drogowych, ale również kradzieży czy uszkodzeń na parkingach. Warto wiedzieć, jakie ubezpieczenie samochodu wybrać i jakie opcje dostępne są na polskim rynku.

Ubezpieczenie samochodu OC – polisa obowiązkowa

Najczęściej sprzedawanym ubezpieczeniem w Polsce jest polisa OC na samochód. Ubezpieczenie samochodu tego typu jest wymagane przez prawo – polisa sprawdzana jest podczas każdej kontroli drogowej. Polisa OC chroni zarówno właściciela ubezpieczenia, jak i innych kierowców. W razie kolizji to właśnie polisa sprawcy pozwala na pokrycie podstawowych szkód. Brak ważnej polisy sprawia, że sprawca musi zapłacić za szkody z własnej kieszeni! Polisa OC może być zakupiona zarówno w biurze ubezpieczyciela, jak i przez Internet. Istotne jest to, że nie ma ona stałej ceny – wynika to z faktu, że na wysokość składki wpływają liczne czynniki. Wysokość składki wynikać będzie z wieku posiadacza pojazdu, ale też wieku i pojemności silnika samochodu, miejsca rejestracji czy posiadanych zniżek.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu w formie AC

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, olbrzymim zainteresowaniem cieszy się również polisa AC, czyli autocasco. Jest to polisa nieobowiązkowa, dedykowana przede wszystkim dla posiadaczy samochodów nowych i kilkuletnich. Takie polisy pozwalają na lepszą ochronę konkretnego pojazdu. Kupujący polisę AC sam decyduje o zakresie ubezpieczenia – warto pamiętać, że im szerszy zakres, tym wyższa kwota składki. Ubezpieczenie AC pozwala na likwidowanie szkód powstałych w wyniku kolizji, wypadków, ale też uszkodzeń samochodu na parkingach. AC pozwoli też na uzyskanie pomocy w razie całkowitej szkody czy kradzieży samochodu.

Comments are closed.