Technologia tworzenia konstrukcji żelbetowych opiera się na wtapianiu w beton prętów stalowych. Można też wykorzystać całe stalowe instalacje, wcześniej wykonane w zakładzie zbrojeniowym lub na miejscu budowy.

W ten sposób, z połączenia betonu i stali wykonane zostają konstrukcje żelbetowe. Ich wykorzystanie jest dzisiaj bardzo duże, a to wszystko dzięki ich zaletom.

Czym są tego typu konstrukcje?

W prostych słowach można powiedzieć, że jest to stal zalana betonem. Jednak nic nie dzieje się przypadkiem i dlatego w celu stworzenia konstrukcji mocnych i trwałych, potrzebne są konkretne obliczenia wszelkich jej parametrów, wykonane przez konstruktora. Skomplikowane obliczenia projektowe biorą pod uwagę średnicę prętów stalowych, formę konstrukcji i rozstaw elementów wewnątrz całego bloku betonowego. Połączenie stali z betonem jest idealnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę, że stal pracuje na rozciąganie danego elementu a beton na jego ściskanie.

Wszelkiego typu parametry wkładu betonowego zależne są od tego gdzie dana konstrukcja zostanie wykorzystana. Faktem jest, że dzięki tej technologii można stworzyć naprawdę bardzo mocne, trwałe i stabilne bloki betonowe wzmocnione stalą.

Gdzie są wykorzystywane konstrukcje żelbetowe?

Żelbetowe konstrukcje ze względu na swoje właściwości są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie można spodziewać się złych warunków atmosferycznych. Ponadto również tam gdzie potrzeba bardzo mocnych i stabilnych konstrukcji, które będą doskonałym szkieletem dla danych budowli. Najczęściej spotykane są przy budowie mostów i wiaduktów, ścian nośnych budynków mieszkalnych lub budynków użyteczności publicznej, parkingów podziemnych.

Technologia łączenia stali z betonem została wykorzystana przy tworzeniu prefabrykatów, które są elementami domów prefabrykowanych. Tutaj obok wytrzymałości danych elementów wykorzystuje się również aspekt estetyczny konstrukcji żelbetowych, ponieważ tworzyć z nich można przeróżne kształty architektoniczne.

Same zalety

Konstrukcje żelbetowe mają same zalety. Idealnie dopasowana stal z betonem sprawdza się wszędzie tam gdzie trzeba zbudować budynki, które będą narażone na złe warunki atmosferyczne, gdzie trzeba odpowiednio rozmieścić dany ciężar, gdzie trzeba zbudować konstrukcję trwałą, mocną i wytrzymałą.

Ponadto takie instalacje doskonale sprawdzają się tam, gdzie trzeba stworzyć elementy o różnych ciekawych kształtach. Ta dowolność kreowania poszczególnych kształtów znacznie pozwala architektom rozwinąć swoją kreatywność i wyobraźnię podczas projektowania domów jednorodzinnych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.

Comments are closed.