Funkcjonalny nóż lub komplet noży to niezbędny element w każdej kuchni. Nóż pozwoli na obieranie, szatkowanie, filetowanie czy krojenie wybranych produktów spożywczych. Czy w naszej kuchni powinniśmy mieć jeden uniwersalny nóż? A może lepszym wyborem będzie kilka noży w poręcznym stojaku?

Trwałe i nowoczesne noże

Współcześnie nie musimy martwić się o jakość oferowanych noży. Wśród najchętniej wybieranych wymienia się noże, w których ostrza wykonano ze stali nierdzewnej. Stal jest uzupełniana o chrom, wanad i molibden – pierwiastki te sprawiają, że stal nie odkształca się, nie jest podatna na kruszenie, dodatkowo jest zabezpieczona przed działaniem wilgoci oraz korozją. Nowoczesne noże uzupełniane są o poręczne rękojeści. Rękojeść powinna być wykonana z materiału antypoślizgowego – w ten sposób użytkownik może znacznie bezpieczniej i pewniej korzystać z tego narzędzia. Rękojeści nierzadko są profilowane dla lepszej wygody krojenia. Materiały wykorzystywane do tworzenia rękojeści to przede wszystkim tworzywa syntetyczne, ale też naturalne drewno czy stal.

Jaki nóż do czego?

Wiele osób zastanawia się: jaki nóż do czego? Czy konkretne noże dedykowane są dla danych produktów? Okazuje się, że tak, nie brak jednak noży o bardziej uniwersalnym charakterze. Nóż szefa kuchni to nóż o długim i wysokim ostrzu – idealnie sprawdzi się do szatkowania warzyw, krojenia mięsa. Nóż ten posiada dość uniwersalny charakter. Szukając kompletu noży, stawiajmy na zestawy w skład których wchodzi nóż do pieczywa (z długim, karbowanym ostrzem), noże do obierania (krótkie i poręczne), noże do filetowania (o długich i wąskich ostrzach), tasaki (do krojenia dużych kawałków mięsa z kośćmi w środku). Komplety noży sprzedawane są z funkcjonalnych stojakach, najczęściej wykonanych z tego samego tworzywa co rękojeści.

 

 

 

Comments are closed.