Sprawca wypadku bardzo często może być zobowiązany, przez sąd do, zapłaty nawiązki na rzecz poszkodowanego. Jest to środek kompensacyjny, po który stosunkowo często sięgają sądy. W przypadku, kiedy zostanie orzeczony taki obowiązek, sprawca wypadku musi wypłacić nawiązkę. Musi to zrobić on, nie jego ubezpieczyciel. Jednak po wypłacie nawiązki, można wystąpić z wnioskiem do ubezpieczyciela OC i dochodzić zwrotu wypłaconej nawiązki.

Czy ubezpieczyciel automatycznie uwzględnia wniosek?

Niestety nie ma dobrych wiadomości dla tych, którzy chcą odzyskać wypłaconą nawiązkę od ubezpieczyciela. Ubezpieczyciele bardzo często odmawiają wypłaty nawiązki. Jak można się domyślić w zanadrzu mają wiele atutów, które potrafią wykorzystać w taki sposób, że racja wydaje się być po ich stronie. Angażują się w wymianę pism i wniosków, w których pełno jest prawniczej nomenklatury. Takie podejście bardzo często skutkuje tym, że nawiązka nie zostaje zwrócona. Dzieje się tak nawet w przypadku, kiedy wydaje się, że zostały dopełnione wszelkie terminy i dodatkowe wymagania.

Wynika z tego, że powszechną taktyką ubezpieczycieli jest odrzucenie wniosku o zwrot wypłaconej nawiązki. W większości przypadków ubezpieczyciel nie tylko automatycznie uwzględnia wniosek. On automatycznie ją odrzuca. Wtedy część osób rezygnuje z dochodzenia swoich praw, część zaczyna przerzucać się pismami z ubezpieczycielem. Są też osoby, które idą inną ścieżką, dzięki czemu otrzymują zwrot nawiązki.

Jak skutecznie uzyskać zwrot nawiązki?

Aby skutecznie uzyskać zwrot nawiązki można zrobić jedno. Należy skontaktować się z firmą, która zawodowo zajmuje się odzyskiwaniem odszkodowań. Sprawy, których te firmy się podejmują, w ogromnej większości przypadków kończą się pozytywnie i wypłacona kwota nawiązki wraca na konto wnioskodawcy. Dzięki temu, że firmy te doskonale znają się na tym co robią, ich działania są skuteczne.

Zleceniodawca nie musi się niczym przejmować, nie musi samodzielnie prowadzić korespondencji z ubezpieczycielem. Korzystając z profesjonalnych usług nie jest już na straconej pozycji. Może zająć się innymi sprawami, a za uzyskanie zwrotu nawiązki odpowiada ktoś inny. To najlepszy i najwygodniejszy sposób na dochodzenie zwrotu nawiązki.

Comments are closed.